Unčín

Karel Huffsky a jeho sestra Friederika založili v bývalém hostinci v roce 1822 první severočeskou manufakturu na výrobu teralitu, práci s keramikou si osvojili v Leyhnově továrně v německé Pirně. Vznikem této výrobny byl položen základní kámen odvětví, které v budoucích desetiletích významně přispělo k průmyslovému rozvoji celého regionu.

Teralit byl zušlechťován barevnými laky, nikoli glazurou jako jiná keramika. Jeho surový materiál byl našedlý a poměrně nevzhledný. Zjednodušená technologie ale byla mnohem levnější a mohly si jej tak dovolit širší vrstvy obyvatel. Zboží se vyváželo do celé Evropy včetně Anglie, Ruska, Turecka a především do Ameriky. Výstavní kolekce firmy Huffsky získala v roce 1836 stříbrnou medaili na výstavě v Praze.

Manufaktura ve 30. letech 19. století také poprvé vyrobila úspěšnou severočeskou specialitu, keramiku zvanou siderolit čili žlutka. Od původní produkce Huffských se lišila použitou hmotou, která byla jasně žlutá, i průhlednou glazurou doplněnou malbou zlatem a různobarevnými laky. Materiál byl dovážen z jediného naleziště v Břežánkách u Bíliny. Firma postupně začala vyrábět i střešní tašky.

Rodinná manufaktura pracovala s různými hospodářskými i výrobními výkyvy až do roku 1871. V tomto roce byla prodána chebskému obchodníkovi Bernardu Blochovi, který na výrobní program nejprve navázal, ale brzy výrobu rozšířil o barevně glazovanou jemnou kameninu. V roce 1929 přemístil Bernard Bloch sídlo své firmy do nově získané továrny v Dubí a unčínská výrobna zanikla.

Stránky: 1


Stránky: 1
Máte dotaz? Zavolejte nám +420 603 487 085 E-mail: info@antikpj.cz

Máte vybráno 0 předmětů. Za 0. [Dokončit objednávku]
vykupobrazu.eu